2. ročník Banskobystrických šesťdesiatok – 1 kolo SLv60 2018

2. ročník Banskobystrických šesťdesiatok – 1 kolo SLv60 2018

Úspešne sme vstúpili do jubilejného piateho ročníka SLv60. 48 dievčat, a 44 chlapcov v piatich kategóriách si zmeralo sily v jedinom halovom preteku na Slovensku. Súťaž bola vysielaná on-line ( archív tu – pre tých, ktorý si chcú pozrieť svoje výkony ). Ďakujeme pánovi Ďurkáčovi, že nám zabezpečil prenos.

V kategórii prípravka sa nám predviedlo 9 súťažiacich, a najlepšie sa darilo susedom z Českej republiky. Na prvom mieste sa umiestnila Anna Böhmová s časom 22,29 s, za ňou sa ďalší zástupca SDH Výčapy Lukáš Černý s časom 24,61 s. Na treťom mieste sa umiestnil Lukáš Chalány z DHZ Maduníc s časom 24,78 s.

Najchudobnejšia z kategórii, bola kategória mladších dievčat. Tentokrát ich bolo iba 8. Výsledková listina hovorí následovné. 1. miesto Ema Žufová, DHZ Madunice s časom 15,35 s +1,0 s, 2. miesto Patrícia Dižová DHZ Kolárovice 16,80 s + 1,5 s, 3. miesto Barbora Golisová Zákopčie Tarabov s časom 18,11 s + 1,5 s.

Mladších chlapcov bolo 16. Víťazné meno budeme asi vídať na popredných priečkach častejšie. Takmer so sekundovým náskokom, aj napriek sekundovému handicapu sa na prvom mieste umiestnil Andrej Krempaský zo ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves s časom 13,98 s + 1,0 s, na druhom mieste Adam Svoboda z SDH Výčapy s časom 14,84 s + 1,0 s, a na treťom mieste skončil Patrik Rak z DHZ Madunice s časom 15,86 s + 0,5 s.

Najpočetnejšia kategória bola – už tradične – staršie dievčatá. Tých bolo dohromady 36. Tu sa už ukázali aj skúsenosti. Najrýchlejšia bola, aj napriek handicapu 1 sekundy za vek Viktória Krempaská zo ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves s časom 12,44 s + 1,0 s. Za ňou svoju premiéru medzi staršími dievčatami úspešne absolvovali dve dievčatá, ktoré minulý rok patrili v kategórii mladšie dievčatá medzi líderky. Miška Petrušková zo ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves, s výsledným časom iba 2 stotiny za Viktóriou časom 13,46 s + 0,0 s. Na treťom mieste sa umiestnila minuloročná víťazka SLv60 v kategórii mladšie dievčatá Terézia Srogončíková z DHZ Nosice s časom 13,87 s + 0,0 s.

Na kategóriu starších chlapcov som sa tešil asi najviac. Účasť pretekárov z SDH Výčapy dávala tušiť, že to bude napínavé. Na svoje posledné 60-tky v živote prišiel Dominik Dokulil. Meno si urobil v ČHP kde celkovo skončil na 5. mieste a tuším Dominik patrí aj do Českej repre. Doma v 60-tkach už súťažiť nemôže, o týždeň už bude mať 16 rokov, takže to bola rozlúčka so šesťdesiatkami.

V rozbehu sa predstavil s naším Tomášom Štinčíkom z DHZ Svit, a bol to rozhodne jeden z najkrajších rozbehov celého dňa. Úspešnejší bol Tomáš, a ani nepotreboval výhodu za vek. So svojím časom 12,49 s + 0,5 s si zabezpečil prvé miesto. Dominik skončil nakoniec druhý, s časom 12,62 s + 1,5 s za vek. Na treťom mieste skončil Radovan Nagy z DHZ Spišská Teplica s časom 13,67 s + 0,5 s.

Spomeniem ešte, že medzi staršími kategóriami začína konkurencia pekne narastať, a rozhodujú stotinky.

Medzi 1. a 10. miestom medzi staršími dievčatami (myslím výsledné časy aj so sekundami za vek) bol rozdiel 1,62 s.

Medzi staršími chlapcami sa medzi druhým a desiatym vytvoril rozdiel iba 1,06 s ( Tomáš si na prvom mieste vďaka najlepšiemu času a len 0,5 sekundovému znevýhodneniu vytvoril náskok 1,13 s pred druhým).

Znevýhodnenie starších súťažiacich má podľa mňa zatiaľ opodstatnenie, ale s väčším počtom súťažiacich a zlepšovaním výkonov, bude postupne strácať význam, alebo bude aspoň súčasných pol sekundy za rok veľa. Upozorňujem, že je to len môj osobný názor, ako autora článku a nijako neovplyvňuje doterajšie pravidlá SLv60.

Čo na záver? Kolo v Banskej Bystrici bolo rozhodne krásne. Je zatiaľ jediné v hale na Slovensku. Myslím, že je to výborný vstup do sezóny. Po zime to bol pre väčšinu súťažiacich prvý kontakt s prekážkami a pre niektorých prvá skúsenosť so šesťdesiatkami vôbec. Pre súťažiacich, ktorý sa zúčastnia najbližších pretekov ČHP v Ostrave a v Jablonci nad Nisou, to bol „príma“ tréning. Toľko diskutované posunutie prekážok nespôsobilo žiadne problémy ani zranenie a dva metre na prúdnici niektorým určite pomohli.

Ďakujem usporiadateľom z Badína za peknú súťaž, ďakujem všetkým zúčastneným, gratulujem víťazom a tým ktorým to nevyšlo prajem  hodne trpezlivosti pri zlepšovaní techniky. Dúfam, že ich to neodradí a ešte sa uvidíme na niektorom kole SLv60, alebo niektorých regionálnych súťažiach v šesťdesiatkach. Do sekcie výsledky na stiahnutie v najbližšej dobe pribudne dokument, do ktorého budeme pridávať tých, ktorí splnia postupové kritériá na MSR v 60-tkach ktoré sa uskutočni 6.7.2018 vo Svite. Tam bude aktualizovaný prehľad o výkonostných triedach pretekárov, ktoré rozhodnú o možnosti účasti pretekárov na tohtoročných Majstrovstvách Slovenska.

Takže hasičskému športu zdar, a šesťdesiatkam zvlášť.

Daniel Nagy

DHZ Spišská Teplica a člen sčítacej komisie v Banskej Bystrici