Memoriál Marty Habadové

Pomyselným Olympom šesťdesiatkárov je určite Memoriál Marty Habadové. Každoročne tieto preteky Českého halového pohára lámu rekordy v počte účastníkov.  V dňoch 3. – 4. 11 2018 sa v atletickej hale Otakara Janderu stretlo neuveriteľných 944 mladých hasičov.  Do Prahy sa vydalo aj 9 detí zo Slovenska a tí ukázali, že dokážu konkurovať českým deťom.

Sobota bola vyhradená kategóriám starších. Súťaž rozbehlo 250 starších dievčat. Z našich na 68. mieste v čase 13,88 s skončila Kristína Strelová ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves, na 66. mieste Bianka Ďurišová DHZ Spišská Teplica za 13,85 s a na 35. mieste  Michaela Petrušková ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves s časom 13,33 s. Najväčšou slovenskou nádejou bola Viktória Krempaská ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves, ktorá obhajovala minuloročné víťazstvo.  Po dlhodobom tréningovom výpadku pre zranenie kolena dosiahla čas 12,35 s, čo na naše prekvapenie stačilo na 2. miesto.  Na prvom mieste skončila Hana Kotúlková SDH Hutisko – Solanec v čase 11,82 s. Tretia skončila Kateřina Mašková SDH Ruda 12,42 s.

Na štart kategórie starších chlapcov sa postavilo 261 pretekárov. A diali sa veci nevídané.  Súťaž dlho viedol Tomáš Štinčík z DHZ Svit s časom 11,40 s. Tento dosiaľ najlepší čas slovenského pretekára, nakoniec stačil na 3. miesto. Rýchlejší ako Tomáš boli druhý Matěj Špringl SDH Hrdlořezy časom 11,31 s a víťaz Petr Loukota SDH Lhenice s časom 11,13 s. Slovensko zastupovali ešte Rado Nagy SDH Spišská Teplica, ktorý s časom 13,02 s obsadil 30. miesto a Samuel Šuba ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves obsadil 44. miesto s časom 13,32 s.

V nedeľu chceli aj naši mladší pretekári  nadviazať na medailové úspechy starších kamarátov. Bohužiaľ nezadarilo sa podľa predstáv. Medzi mladšími dievčatami skončila Magdalénka Štinčíková DHZ Svit na 14. mieste s časom 15,64 s.  Kategóriu vyhrala Kateřina Kalfiřtová SDH Tuhaň časom 14,22 s.

Mladších chlapcov bolo na štarte 240. Andrej Krempaský ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves si zapísal najhorší súťažný čas sezóny 16,37 s a skončil až na 44. mieste. Víťazom kategórie sa stal Adam Svoboda SDH Výčapy časom 13,76 s.

Výborne zorganizované tretie kolo Českého halového pohára v Prahe prinieslo krásne športové zážitky, ale pre deti aj mnoho iných zážitkov, na ktoré Praha nie je skúpa. Súťaž sa konala v období pripomenutia si stého výročia založenia Československa, čo bolo v celom meste cítiť. Môžeme len potvrdiť, že rozdelenie republiky hasičské väzby nerozbilo skôr posilnilo. Dôkazom je vrelé prijatie a pomoc hasičov z SDH Letňany pri ubytovaní časti slovenskej výpravy.  Ďakujeme za vydarený víkend.