VI. Majstrovstvá Slovenska v Behu na 60 m cez prekážky v Banskej Bystrici

VI. Majstrovstvá Slovenska v Behu na 60 m cez prekážky

Už šiestykrát sa stretli priaznivci Behu na 60 m cez prekážky na svojej vrcholnej súťaži. Tento rok dňa 21. 9. 2019, sa o organizáciu Majstrovstiev Slovenska, v priestoroch ihriska Športového gymnázia v Banskej Bystrici, postaralo občianske združenie Plameň Badín. O titul majstra Slovenska v štyroch kategóriách prišlo zabojovať 79 detí zo 120-tich, ktoré splnili výkonnostnú triedu v roku 2019. Na slávnostnom nástupe pozdravili súťažiace deti delegáti súťaže, člen Prezídia DPO SR Anton Urdovič a člen UzV DPO SR v Banskej Bystrici Ján Ivanič.

Svoje umenie ako prvé previedli mladšie dievčatá. Tu tento rok suverénne kraľuje Ema Žuffová z DHZ Madunice. Ani v Banskej Bystrici nedopustila prekvapenie a odniesla si titul Majsterky Slovenska s výsledným časom 14,62 s. Na druhom mieste skončila Simona Sečkárová z DHZ Púchov 16,42 s a bronzovú medailu si odniesla Alexandra Laurová z DHZ Veľký Lapáš 17,34 s.

Vyrovnanejšie súboje boli v kategórii mladších chlapcov. Majstrom Slovenska sa stal Patrik Rak z DHZ Madunice s časom 15,06 s, pred dvojicou pretekárov z DHZ Púchov, v poradí druhým Alexandrom Rídzikom 15,44 s a tretím Adamom Krajčovičom 16,23 s.

Tradične najpočetnejšou a najvyrovnanejšou kategóriou býva kategória starších dievčat. Nebolo tomu inak ani v Banskej Bystrici. Tuho sa bojovalo až do posledného rozbehu. Titul Majsterky Slovenska za rok 2019 putuje do DHZ Libichava, zásluhou Vanesy Danišovej s časom 12,63 s. Na druhom mieste sa umiestnila Magdaléna Štinčiková z KHŠ Svit 12,78 s. Na 3. mieste skončila Terézia Srogončíková DHZ Nosice 12,82 s.

Na súboje v kategórii starších chlapcov, sa teší každý priaznivec šesťdesiatok. Obvzlášť  potom, čo tento rok Tomáš Štinčík KHŠ Svit, ako prvý šesťdesiatkár v histórii zabehol čas pod magickú jedenásťsekundovú hranicu. V Banskej Bystrici mu na víťazstvo stačilo 11,52 s, čo s nápočtom vekového handicapu, dalo výsledný čas 13,02 s. Striebornú medailu bral Vladimír Kaštan z DHZ Kolárovice 13,18 s. Na 3. mieste skončil Patrik Kováč z DHZ Madunice 14,23 s.

Súťaž prebehla na rozdiel od ostatných dvoch majstrovstiev, v krásnom slnečnom počasí. Víťazi boli ocenení hodnotnými pohármi a medailami.  Poďakovanie za neľahkú úlohu zorganizovať toto podujatie, patrí hlavne p. Jánovi Hanuliakovi a jeho teamu z OZ Plameň Badín. Popularita šesťdesiatok stúpa rok od roku. V roku 2019, sa opäť zapojilo do tejto atraktívnej disciplíny niekoľko nových zborov a niekoľko desiatok nových detí. S narastajúcim počtom detí, stúpa aj kvalita výkonov a v konečnom dôsledku, aj kvalita našich reprezentačných tímov dorastencov a dorasteniek. Šesťdesiatky sú často prvým kontaktom detí s hasičským športom. Aj vďaka šesťdesiatkam slovenský hasičský šport vstáva z popola.