Spišský Hasičský Deň 2021

Slovenský hasiči – jednotlivci, nemajú veľa možností ukázať svoje kvality na súťažiach na Slovensku. Jednou z mála súťaží jednotlivcov, je už tradičný Spišský hasičský deň (SHD) v Spišskej Novej Vsi. Súťaž sa skladala z dvoch častí. Súťaže v Behu na 60 m cez prekážky, ktorá je určená mladým hasičom a z Hasičského dvojboja súťaže vo výstupe do veže a v stovke pre dorastencov a dospelých.  Už pred začiatkom súťaže bolo jasné, že počtom súťažiacich neprekonáme účasti predkovidových čias. Bolo náročné splniť všetky podmienky protipandemických opatrení. Našťastie sa to podarilo a v nedeľu 25. 7. 2021, brány ZŠ Lipová a HaZZ v Spišskej Novej Vsi prekročili malí, aj veľkí pretekári.

Šesťdesiatky v Spišskej Novej Vsi, boli zároveň aj 1. kolom Slovenskej ligy v behu na 60 m cez prekážky. Ak nám podmienky dovolia tak veríme, že odbeháme kompletné 4 kolá ligy, ktoré sa konajú v rôznych kútoch Slovenska. Zo Spišskej Novej Vsi si body do ligy odniesli v kategórii Prípravka: 1. Miesto Ondrej Kosak z DHZ Púchov, 2. Miesto Miriam Janásová DHZ Veľký Lapáš, 3. Miesto Juraj Závadský ZK IMA Sp. Nová Ves. Kategória mladšie dievčatá: 1. Miesto Lucia Pilková DHZ Veľký Lapáš, 2. Miesto Nina Oravcová DHZ Madunice, 3. Miesto Pavlína Štinčíková KHŠ Svit. Kategória mladší chlapci: 1. Miesto Matej Vavrinec DHZ Madunice, 2. Miesto Jaroslav Pilka DHZ Veľký Lapáš, 3. Miesto Max Chovanček DHZ Púchov. Kategória Staršie dievčatá: 1. Miesto Magdaléna Štinčíková KHŠ Svit, 2. Miesto Ema Žuffová DHZ Madunice, 3. Miesto Vanesa Danišová DHZ Libichava. Kategória Starší chlapci: 1. Miesto Andrej Krempaský ZK IMA , 2. Miesto Michal Rerko  obaja ZK IMA ZŠ Hutnícka Sp. Nová Ves, 3. Miesto Matúš Janás DHZ Veľký Lapáš. To sú „suché“ výsledkové fakty.  Šesťdesiatky, ako každá súťaž detí boli emotívne a napínavé v každej kategórii. Aj keď účasť bola menšia ako po iné roky, zrodilo sa niekoľko vynikajúcich výkonov. Asi najhodnotnejším, bolo vyrovnanie najlepšieho slovenského výkonu v kategórii Staršie dievčatá. Postarala sa oň Magdaléna Štinčíková časom 11,78 + 1 s. Ale aj ostatné kategórie ponúkli pekné výkony. Potešila aj účasť nových detí. Mrzí snáď len to, že sa nám nerozširuje počet zborov, ktoré sa šesťdesiatkam venujú.

Výsledky nájdete tu: výsledky

Druhou časťou súťaže bol Hasičský dvojboj, ktorý sa skladal z výstupu do cvičnej veže a hasičskej stovky. Výstup do hasičskej veže sa uskutočnil v areáli HaZZ a Stovka na ihrisku ZŠ Lipová Spišská Nová Ves. Výsledky po kategóriách. Mladšie dorastenky:  1. Miesto Magdaléna Štinčíková KHŠ Svit, 2. Miesto Vanesa Danišová DHZ Libichava 3. Miesto Ema Žuffová DHZ Madunice. Mladší dorastenci:  1. Miesto Andrej Krempaský ZK IMA Sp. Nová Ves, 2. Miesto Filip Chalány DHZ Madunice, 3. Miesto Martin Mišianik DHZ ZŠ Šuňava. Stredné dorastenky: 1. Miesto Ema Litvíková, 2. Miesto Petra Literová obe DHZ Hliník nad Váhom,  3. Miesto Michaela Petrušková DHZ Spišská Teplica. Strední dorastenci: 1. Miesto Michal Rerko ZK IMA Sp. Nová Ves, 2. Miesto Matúš Janás DHZ Veľký Lapáš, 3. Mesto Damián Muranský DHZ ZŠ Šuňava. Staršie dorastenky: 1. Miesto Kristína Strelová ZK IMA Sp. Nová Ves, 2. Miesto Kamila Gajová DHZ Spišský Štvrtok. Starší dorastenci: 1. Miesto Radovan Nagy DHZ Spišská Teplica, 2. Miesto Tomáš Štinčík KHŠ Svit, 3. Miesto Martin Chodúr DHZ Borský Mikuláš. Ženy: 1. Miesto Radka Červeňová DHZ Spišská Teplica, 2. Miesto Ema Strelová DHZ Smižany, 3. Miesto Lívia Jankaninová DHZ Chminianska Nová Ves. Muži dobrovoľníci: 1. Miesto Ján Marián Sekáč DHZ Borský Mikuláš, 2. Miesto Pavol Adamík DHZ Setechov, 3. Miesto Ján Grivalský DHZ Spišský Štvrtok. Muži profesionáli: 1. Miesto Marián Rerko, 2. Miesto Boris Strela, 3. Miesto Miroslav Šáry všetci OR HaZZ Poprad. V dvojboji sa nám zrodilo taktiež niekoľko výborných výkonov. Čas Mariána Rerka v stovke 15,88 s a súčet v dvojboji 29,90 s, sú lepšie ako aktuálne oficiálne slovenske rekordy v Stovke a  Dvojboji.. Taktiež výkon 17,97 s Emy Litvíkovej v Stovke v kategórii Stredné dorastenky, bol lepší ako platný rekord.

Keďže naša súťaž bola len pohárová tak tieto výkony nebudú uznané. Ale určite potešili každého fanúšika hasičského športu. 

Výsledky Hasičský dvojboj tu: výsledky

Záverom môžeme len dodať, že Spišský hasičský deň ukázal, v akom stave sa nachádza momentálne hasičský šport jednotlivcov na Slovensku. Napriek neochote väčšiny zborov Slovenska, venovať sa disciplínam Behu na 100 m a Výstupu do veže, stále je na Slovensku niekoľko desiatok „srdciarov“, ktorý držia tento pekný šport nad vodou a dosahujú pekné výsledky. Ako dlho?

Za pomoc pri organizácii Spišského hasičského dňa 2021, ďakujeme členom ZK IMA pri ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves a DHZ Smižany. Finančne a vecnými darmi prispelo Mesto Spišská Nová Ves, Obec Smižany, Poľnohospodárske družstvo „Čingov“ Smižany, Pekáreň Čingov Smižany, Miva s.r.o. Smižany, Novex Plast s.r.o. Spišská Nová Ves,  Diskonto s.r.o. Spišský Štvrtok, Herba Drug s.r.o. Smižany, Slovchips s.r.o. Smižany. Je úžasné, že aj v týchto neľahkých časoch sa nájdu ľudia a firmy ochotné pomôcť. Ďakujeme, bez Vás by to nešlo.

Jozef Strela

ZK IMA ZŠ Hutnícka Spišská Nová Ves